2310 208570
info@afoikyriakidi.gr
Το κατάστημά μας χρησιμοποιεί cookies για να προσφέρει καλύτερη εμπειρία χρήσης και σας συνιστούμε να δεχτείτε τη χρήση τους για να απολαύσετε πλήρως την πλοήγησή σας.
978-960-602-440-5
Προσοχή: Τελευταία κομμάτια!
Ημερομηνία Διαθεσιμότητας:
Κωδικός ISBN | 978-960-602-440-5 |
Συγγραφέας | Αχιλλέας Καψάλης |
Έτος Έκδοσης | 2024 |
Βιβλιοδεσία | Μαλακό εξώφυλλο |
Διαστάσεις | 17x24 |
Σελίδες | 106 |
Βάρος | 350 γρ. |
Η εφημερίδα «Καθημερινή» αφιέρωσε στις 2-7-2023 ένα δισέλιδο (σελ. 26-27), προσκαλώντας επίλεκτους εκπαιδευτικούς να απαντήσουν στο ερώτημα: «ποιον δάσκαλο θέλουμε στην εποχή του τάμπλετ;». Όλοι οι εκπαιδευτικοί οι οποίοι απάντησαν εξέφρασαν πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις. Η κ. Βάνα Δήμου, φιλόλογος σε ιδιωτικό λύκειο της Αθήνας, έδωσε την εξής απάντηση: Δεν υπάρχει «σωτήρια φόρμουλα». Κατ’ αρχάς οφείλουμε να καθορίσουμε το είδος του ανθρώπου που θέλουμε να βγαίνει από το σημερινό σχολείο. Και αυτός πρέπει να είναι ένας άνθρωπος με κριτικό πνεύμα, … ο οποίος θα προσαρμόζεται στον ευμετάβλητο κόσμο στον οποίο θα ζήσει. Πλάι όμως στις γνωστικές αυτές δεξιότητες χρειαζόμαστε ένα ανθρωπιστικό αντίβαρο που θα λειτουργεί εξισορροπητικά και θα θωρακίζει την κοινωνική συνείδηση των μαθητών…».
Η απάντηση αυτή δίνει πολύ εύστοχα και με λακωνικό τρόπο το περιεχόμενο αυτού του βιβλίου.
Δεν υπάρχουν κριτικές πελατών προς το παρόν.
Δημοφιλή προϊόντα